Když s námi manipuluje vlastní mozek. Jak se zbavit domněnek?

Když s námi manipuluje vlastní mozek. Jak se zbavit domněnek?

Co je domněnka?

Domněnka je každá myšlenka nebo představa, kterou si vytváříme sami ve své hlavě a není postavena na skutečném základu. Spouštěčem domněnek je obvykle emoce, která se propojí s konkrétní situací. Ta může být pozitivní nebo negativní. Podle typu emocí rozděluji i domněnky.

Domněnka probíhá tak, že si v přítomném okamžiku, tedy teď (!!!), vytváříme iluzi nějaké situace, která by:

  • Mohla v budoucnu nastat
  • Se právě teď hypoteticky může odehrávat na jiném místě, než se nacházíme
  • Se již stala a my si představujeme reakci jiných lidí na tuto situaci

Díky domněnkám prožíváme něco, co v tu chvílí není!!! 

Týká-li se domněnka konkrétní osoby, vždy je nejjednodušší se prostě zeptat a vyjasnit situaci, než se domnívat.

Pozitivní domněnky

Jedná se o domněnky, které na začátku vyvolají pocity radosti, štěstí, úsměv, těšení se na něco, a tak dále. Zrádnost pozitivních domněnek spočívá v tom, že nenaplní-li se domněnka, obvykle následuje rozčarovaní, zklamání, smutek, zlost a jiné negativní emoce.

Pozitivních domněnek vás napadne asi dost. Mě osobně fascinuje jedna. A to ta, kdy si při komunikaci přes textové zprávy (chat) lidé v hlavě vytvářejí obraz osoby na druhé straně. Představují si, jak se tváří, jaký by měl tón hlasu, kdyby text nepsal, ale říkal nebo co se v něm zrovna odehrává za emoce. To je zrádné především při seznamování.

Negativní domněnky

Negativní domněnky jsou myšlenky a představy založené na negativních emocích. Tyto domněnky vzbuzují pocity strachu, viny, lítosti, obav. A to již při svém vzniku. Člověk, který si vytváří negativní domněnky sám sebe dobrovolně uvrhá do žaláře vlastních černých myšlenek. Čím více se jimi zabývá, tedy čím více energie a pozornosti jim věnuje, tím jsou silnější. Vytváření negativních domněnek je zajímavá, možná až absurdní situace, kdy člověk skrze svoji mysl a ego manipuluje sám sebe.

Jak se zbavit domněnek?

Když s vámi manipuluje partner, tak ho opustíte nebo ho třeba vyhodíte z bytu. I když i to bývá pro oběti manipulace často delší dobu problém. Ale když je manipulátor mysl, nebo chcete-li ego? Zkuste vyhodit z bytu vlastní mysl! Nebo se s ní rozejít. Můžete to zkusit, ale výsledkem asi nebudete nadšení.

Jak tedy pracovat s domněnkami?

Domněnky prostě nevytvářet. Když už nějaká přichází, tak jí rozpoznat (denně máme tolik různých myšlenek, že to opravdu nemusí být snadné) a uvědomit si jí. Pokud si uvědomíte, že některá s vašich myšlenek je domněnka, máte z části vyhráno. Poté jí poslat pryč. Což se snadněji řekne, než udělá. Pro někoho, kdo neumí vědomě pracovat se svým egem to může být jako snaha odehnat v létě hovado při koupání u rybníka (vůbec nezáleží na tom, kolik má nohou).

Jako téměř vše, i práce s domněnkami se dá naučit. Je to další část osobního rozvoje každého jednotlivého člověka. V podstatě se s domněnkou pracuje jako s každým jiným manipulátorem.

Pokud vás trápí domněnky, zkuste následující postup:

  1. Pochopte, co je domněnka a jak jí poznám.
  2. Uvědomte si, že domněnka je jen vaše a tvoříte si ji sami.
  3. Naučte se domněnky rozpoznat a uvědomit si je.
  4. Jakmile si domněnku uvědomíte, vnímejte pocity, které ve vás vyvolává.
  5. Pokud se vám tyto pocity nelíbí, řeknete s i to. Nejlépe nahlas a několikrát zopakujte.
  6. Uvědomte si, že se domněnka netýká vaší přítomnosti a pravděpodobně je to jen představa.
  7. Uvědomte si, že je to vaše představa a nikdo jiný s ní pracovat nemůže.
  8. Klidně si řekněte, že je ta představa blbost a věnujte pozornost něčemu jinému.
  9. Opakujte postup v pravidelných intervalech, dokud se bude domněnka opakovat.

Naučit se pracovat s domněnkami chce trpělivost s cvik. Číst se také nenaučíte ze dne na den. Pro mnoho lidí to znamená překonat vlastní ego. Obviňovat někoho jiného ze vzniku domněnek opravdu nikam nevede.

Na závěr ještě jedna skvělá věta, která se stala téměř mantrou a opravdu se jedná jen o domněnku: „Já jsem si myslela, že jsi si myslel, že jsem si myslela.“

Pokud vás trápí domněnky a nedaří se vám s nimi pracovat, můžete nás kontaktovat. Mohou za nimi být hlubší traumata nebo například převzaté dětské vzorce. Rádi vám pomůžeme na sobě pracovat.

Tomáš Procházka
www.prochazkazivotem.cz

Sledujte nás na Facebooku: https://www.facebook.com/prochazkazivotem.cz/